Chemiczny środek w naszych produktach- cyklaminian sodu

800020_50203563

Słysząc słowo cyklaminian sodu od razu kojarzymy je z chemią. Prawidłowo, dlatego, że cyklaminian sodu , czyli E95, jest to substancja chemiczna, będąca połączeniem kwasu cyklaminowego i sodu. Jest to substancja też, jak wszystkie zresztą zaczynające się na ,, E’’ niebezpieczna, służąca do nadawania słodkiego smaku produktom, ponieważ cyklaminian sodu jest kilkadziesiąt nawet razy słodszy od cukru spożywczego.

Jest to substancja w wielu krajach zabroniona do użytku powszechnego. Zakaz dodawania do produktów cyklaminianu sodu obowiązuje w całej Ameryce. Zabroniony jest z tego względu, że przeprowadzano badania na jego szkodliwość, których wyniki wykazały rakotwórcze działanie tej substancji. W badaniach najczęściej powtarzał się rak pęcherza moczowego. Cyklaminian sodu powoduje oprócz działania kancerogennego również inne upośledzenia organizmu. Jest szkodliwy dla układu pokarmowego, w szczególności dla wątroby powodując jej poważne uszkodzenia. Dodatkowo, badania wykazały, że cyklaminian sodu przyjmowany przez kobiety w ciąży powoduje deformacje i upośledzenie rozwoju płodu oraz negatywnie wpływa na dziecko w dalszych etapach jego rozwoju. Badania przeprowadzano na różnych gatunków gryzoni, więc niektóre uboczne działania tej substancji nie będą tak samo objawiały się u człowieka, jak na przykład zanik jąder, który u samców gryzoni występował, ale widzimy jak ta substancja oddziałuje na żywy organizm, praktycznie niszczy go. Mimo tego, że produkty z cyklaminianem sodu, jak udowodniono są bezpieczne dla zdrowych osób i nie wywołują u nich żadnych skutków ubocznych, nie ma jeszcze wyników badań na przestrzeni dłuższego czasu.

E95 znajdziemy najczęściej w słodzikach. Warto więc przemyśleć ich używanie zamiast cukru. Na pewno mają mniej kalorii ale bardziej niż cukier spożywczy niszczą nasze zdrowie. Cyklaminian sodu, oprócz słodzików znajdziemy w różnego typu produktach dietetycznych. Mają one wtedy słodki smak a producenci reklamują ich obniżoną kaloryczność. Będąc na diecie warto więc przemyśleć, czy warto zatruwać organizm dietetycznymi substancjami czy nie lepiej przejść na zrównoważoną, zdrową dietę i jeść regularne posiłki, dodać do tego aktywność fizyczną i już po krótkim czasie zobaczyć efekty. Zbilansowana dieta wymaga poświęceń ale czasem lepiej odstawić gotowe dania na sklepowe półki i zacząć dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych substancji. Takie działania na pewno będą w przyszłości skutkować pozytywnymi efektami i nie będziemy ich żałować.

Dodaj komentarz